tivi46

HABER

TAM KAPANMA SÜRECİNE YENİ DÜZENLEMELER GELDİ!

3 min read

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de 17 günlük tam kapanma sürecinde bazı kesimlerin mağdur olmaması için düzenleme yapıldı.


TBMM Genel Kurulu gündeminde olan yasaya önergeyle eklenen düzenlemeyle icra iflas takipleri bir ay süreyle durdurulacak, çek ibrazı zorunluluğu Mayıs sonuna kadar ertelenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1.100 lira olarak açıkladığı emeklilere dini bayramlarda verilen ikramiyesi yine torba yasaya yapılan eklemeyle yasalaştı.

Sokağa çıkma kısıtlamasında bazı kesimlerin mağdur olmaması için TBMM’nin son çalışma gününde yeni düzenlemeler yapıldı.

Bu çerçevede Genel Kurul’da, akaryakıt, tütün ve alkollü içki sektörüne yönelik teminat sistemi getiren torba yasa kabul edildi.

Bazı ödeme ve yükümlülükler erteleniyor
Torba yasaya önergeyle eklenen maddelerle muhalefetin de talebi olan bazı ödeme ve yükümlülüklerin bir ay süreyle etelenmesi hükme bağlandı.

Kabul edilerek yasalaşan düzenlemeye göre, vadesi gelen kambiyo senedine dayalı alacaklar hakkında 30 Nisan ile 31 Mayıs tarihleri arasına denk gelenlerin tahsili ertelenecek.

Ayrıca bu tarihler arasında icra ve iflas takibi yapılamayacak, ihtiyati haciz kararı verilemeyecek ve başlamış takipler duracak.

Yine ibraz süresinin son günü 30 Nisan ile 31 Mayıs arasına denk gelen çekler için de bu tarihler arasında ibraz işlemi yapılmayacak.

Ayrıca, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası kapsamına giren kamu idarelerinin kamu hukukundan veya özel hukuktan doğan alacakları hakkında da bir ay süreyle icra iflas takibi yapılamayacak.

Emekli ikramiyesine yasal düzenleme
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararnameyle düzenleneceğini açıkladığı emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı’nda verilen bin liralık ikramiyeye yapılacak 100 liralık zammın ise ancak yasayla yapılabilecek olması nedeniyle torba yasaya eklenmesi kararlaştırıldı.

Zira 2018 yılında SGK Yasası’nda yapılan değişiklikle emeklilere dini bayramlarda biner lira ikramiye verilmesi hükme bağlanmıştı. Yasayla yapılan düzenlemelerle ilgili değişiklik de bu nedenle ancak yasayla mümkün olabiliyor.


Düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, Ramazan Bayramı için verilecek zamlı ikramiyelerin 3-7 Mayıs tarihleri arasında hesaplara yatırılması bekleniyor.

Yasa ne getiriyor?
TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen torba yasa akaryakıt, LPG, alkollü içecekler ve tütün mamulü alanında faaliyet gösterenler için teminat sistemi getiriyor.

Buna göre bu sektörlerde ilk kez faaliyet göstereceklerden 10 milyon lira, halen faaaliyetini sürdürenlerden ise 100 milyon lirayı geçmemek üzere bir önceki yıl brüt satışları üzerinden yüzde bir teminat alınacak.

Akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi amacıyla yapılan düzenleme kapsamında akaryakıt piyasasında sahte fatura düzenleme ve ödeme kaydedici cihaza müdahaleye ilişkin haklarında vergi incelemesi olan tesis için başka bir kişiye lisans verilmeyecek.

Yasa uyarınca dağıtıcı lisansı sahiplerinin otomasyon sistemini EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından yetkilendirilmiş tüzel kişiler aracılığıyla kurması ve sistemin işleyişinden müştereken sorumlu tutularak, EPDK’nın bayilerden ve dağıtıcılardan gelen verileri güncel olarak denetlemesinin yolu açılıyor.

Ödeme kaydedici cihaz, otomasyon gibi elektronik sistemlere müdahale eden kişilere vergi kaçakçılığı suçu kapsamında 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Akaryakıt piyasasında sahte fatura düzenleyen ve kullananlar ile ödeme kaydedici cihaza ve otomasyona müdahale fiillerinin tespit edilmesi durumunda tüm faaliyetler EPDK tarafından geçici olarak durdurulacak ve bu süre içinde söz konusu tesis için başka bir kişiye de lisans verilmeyecek.

Yasa ile ayrıca akaryakıt veya LPG dağıtıcı ve bayilik başvurusu için vadesi geçmiş vergi borcu bulunmaması koşulu getiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir