EnflasyonTümkiadCanlı YayınOnikişubatMuhammet EliaçıkDulkadiroğluGenç Cübbe Platformu
DOLAR
12,4902
EURO
14,1332
ALTIN
714,43
BIST
1.776
SON DAKİKA
KASAPOĞLU KAHRAMANMARAŞ’TA
DURSUN NAR VE YÖNETİMİ, VALİ ÇOŞKUN’U ZİYARET ETTİLER…
Bakan Süleyman Soylu, Sunum Yaparken Gülüşen CHP’li Vekillere Sert Tepki…
İYİ Parti, Denizli Mitingindeki Kalabalık Meydanlara Sığmayarak Gündeme Bomba Gibi Düştü…
Mustafa DAĞLI’YA Yeni Görev
KASKİ’DEN AÇIKLAMA GELDİ…Son yıllarda genel olarak ülkemizi etkileyen yağış yetersizliği, ilimize düşen yağış miktarını da etkilemiş olup içmesuyu kaynaklarımızda; baraj, göl ve yeraltı sularımızda ciddi azalmalar meydana gelmiştir. Genel Müdürlüğümüz bu riskleri dikkate alarak, hemşerilerimizin içmesuyu sıkıntısı yaşamaması için gerekli önlemleri almıştır ve almaya devam etmektedir. Bu kapsamda kaynak sularımızın azalması neticesinde ilimizde herhangi bir içme suyu sorunu yaşanmaması için Ayvalı Barajından şehrimize ilave içme suyu verilmeye başlanmıştır. Ayvalı barajından ilave su temininde bir bulanıklık sorunu yaşanmıştır. Bu sorunun giderilmesine yönelik ekiplerimiz sahada yoğun çalışmalar yürütmektedir. Bilindiği gibi şebekelerimize verilen sular KASKİ Genel Müdürlüğü kontrol ekiplerinin dışında Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da sürekli takip edilmektedir. Genel Müdürlüğümüz yada ilgili resmi kurumlar dışında yapılan ve kamuoyunu yanıltıcı nitelikte olan haberlere itibar edilmemelidir.
Kahramanmaraş’ta Musluklardan Pislik AKIYOR…
ULU ÖNDER ATATÜRK SAYGIYLA ANILDI!
ÖZNE OLACAĞIZ,NESNE OLMAYACAĞIZ!
Yedi kat göklerden bakıp şu hale. Bizi de bunlardan bilme başbuğum!
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Remdesivir üreticisi Gilead’dan DSÖ’ye tepki

ABD’li ilaç şirketi Gilead, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Covid-19 ilacı remdesivirin hastaneye yatırılan hastalara yardımcı olmadığı sonucuna varan  raporunun bulgularını sorguladı.

Remdesivir üreticisi Gilead’dan DSÖ’ye tepki
18.10.2020 11:30
A+
A-

ABD’li ilaç şirketi Gilead, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Covid-19 ilacı remdesivirin hastaneye yatırılan hastalara yardımcı olmadığı sonucuna varan  raporunun bulgularını sorguladı.

Şirket tarafından Reuters’a yapılan açıklamada DSÖ raporunun verilerinin tutarsız olduğu  ve erken aşama testlerin sonuçlarına dayandığı belirtildi. Gilead ayrıca remdesivi ilacının kritik hastalardaki sonuçlarının dünyadanın pek çok yerinde bağımsız araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen klinik çalışmalarla doğrulandığını vurguladı.

ETKİSİ KANITLANAN İLAÇLARIN BAŞINI ÇEKİYOR

ABD Başkanı Donald Trump’ın corona virüs tedavisinde de kullanılan remdevisir, stereoid ilacı deksametazon ile birlikte henüz bir aşının bulunmadığı pandemiye karşı etkisi kanıtlanan ilaçların başını çekiyor. Ebolaya karşı üretilen ilaca ilişkin ABD ve İngiltere’de yapılan  ABD’de ilaçla ilgili yapılan klinik çalışmalarda ağır Covid-19 hastalarının oksijen desteğine ihtiyacı azalttığı ve hastanede kalma süresini 5 güne kadar kısaltmaya yardımcı olduğu görüldü. Söz konusu ilaç Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından Mayıs ayında acil kullanım onayı aldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın tedavisinde remdevisir, deksametazon ve Regeneron’un antikor kokteyli kullanıldı.

DSÖ: BULGULARIMIZ KESİN, ETKİSİ SINIRLI YA DA HİÇ ETKİSİ YOK

Ancak, DSÖ, dün yaptığı açıklamada Covid-19 hastalarını tedavi etmek için kullanılan ilaçların inceleniği ve “Solidarity” (Dayanışma) adı verdiği çalışmasında remdesivirin, 28 gün boyunca uygulanan tedavi kapsamında hastanede kalış süresi üzerinde çok az etkisi olduğu veya hiç etkisi olmadığı sonucuna vardığını açıkladı.

DSÖ çalışması 30’dan fazla ülkede 11 bin .266 yetişkin hastada gerçekleştirildi ve kuruluş  bulgularının kesin kanıtlara dayandığını söyledi.

Gilead ise,  bir plasebo ile karşılaştırılan bin 062 hasta dahil olmak üzere diğer remdesivir denemelerinin, tedavinin Covid-19  iyileşme süresini kısalttığını gösterdiğini söyledi.

DSÖ’nün çalışması henüz gözden geçirilmedi.

GILEAD: DSÖ’NÜN VERİLERİ TUTARSIZ, BAĞIMSIZ KURULUŞLAR İLACIN ETKİSİNİ KANITLADI

Reuters’e verdiği demeçte Gilead, “Ortaya çıkan DSÖ, verileri tutarsız görünüyor ve remdesivirin klinik yararını doğrulayan hakemli dergilerde yayınlanan çok sayıda randomize, kontrollü çalışmadan elde edilen daha sağlam kanıtlarla çelişiyor” ifadelerini kulllandı. Gilead ayrıca, DSÖ denemesinin, bölgeden bölgeye ve ilacı alan hastalar arasında nasıl yürütüldüğüne ilişkin farklılıklar dediği göz önünde bulundurulduğunda “kesin bulguların elde edilip edilemeyeceğinin net olmadığını” bildirdi.

DSÖ’NÜN RAPORUNA GÖRE REMDESİVİR DIŞINDAKİ İLAÇLAR DA İŞE YARAMIYOR

DSÖ’nin “Solidarity” raporu, ayrıca corona virüse karşı kullanılan hidroksiklorokin, anti-HIV ilaç kombinasyonu olan  lopinavir / ritonavir ve interferonu da değerlendirdi ve bunların da remdesivir gibi hastaların hayatta kalmasına veya hastaneden daha hızlı çıkmasına yardımcı olmak için çok fazla etkili olmadığı sonucuna vardı.

Diğer taraftan, DSÖ çalışmasının sonuçları henüz bilim insanları tarafından gözden ve ön baskı sunucusu medRxiv’ adlı bilimsel makale sitesine yüklendi.

NEM, corona virüsüN YAYILMASINDA ETKİLİ Mİ?

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.