tivi46

HABER

Prof. Dr. Yardımcıoğlu: ‘’Sürgün 157 yıldır sürüyor, Soykırım 157 yıldır kanıyor’’

3 min read

Büyük Birlik Partisi Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, 21 Mayıs 1864’te Çarlık Rusya’sının Çerkesler üzerinde yaptığı soykırımı lanetleyerek, ‘’ Vatanın ne demek olduğunu; en iyi Kırım Türkleri bilir, 500 yıllık Türk Yurdu Balkanlar’dan kanlı bir şekilde sürülen Evlâd-ı Fatihan bilir, Kafkasya bilir.’’ açıklamasında bulundu.

‘’Sürgün 157 yıldır sürüyor, Soykırım 157 yıldır kanıyor.’’ diyen Prof. Dr. Yardımcıoğlu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

‘’Sürgün 157 yıldır sürüyor, Soykırım 157 yıldır kanıyor. 21 Mayıs: Çerkes soykırımdır, sürgündür, bir ulusun Çarlık Rusya’sı tarafından tarih sahnesinden yok edilişidir!

‘Soykırım Utancını Örtecek Toprak Yoktur’

“Bu soykırımı kimse tanımıyor, bilmiyor. Ve hiçbir bir kitap yazmıyor bak, öldü sanırım tüm insanlık ve yeşermek için umarım bir şansı olur insanlığın, hiç bir kanal yayın yapmaz, hiç bir gazete basmaz. Neden acaba? Bir insanın ölümü insanlığın ölümü gibidir. İnsanlığın yaşaması için insan yaşatılmalı değil midir? Neden herkes kör ve sağır inan aklım almıyor…”

Acınızı paylaşıyoruz. Bu hazin hadiseyi unutmadık, unutturmayacağız! Emin olun buna…

Yüzme bilmeyen 1,5 milyon insanı denize bıraktılar ve adına Sürgün dediler, siz o gün yaşamak için ne kadar çok öldünüz canlarım…

21 Mayıs’ın siyah beyaz gölgeleri düşüyor şimdi Karadeniz’in karanlık sularına…

Hiç birinin yüzünde; Korku, Tedirginlik, Endişe yoktu.

Sonra

Son kez

Dağlarına

Ormanlarına baktılar…

Kimi belki bin yaşındaki bir meşe ağacına sarıldı. Kimi yerden bir avuç toprak alıp son kez kokladı.

Katliam yapanların tarih önünde nasıl mahcup olduğunu Filistin’e zulmeden İsrail’e de hatırlatıyoruz…

Vatanın ne demek olduğunu; en iyi Kırım Türkleri bilir, 500 yıllık Türk Yurdu Balkanlar’dan kanlı bir şekilde sürülen Evlâd-ı Fatihan bilir, Kafkasya bilir…

Sonra bir Şeyh Şamil çıkar… Kafkasya’nın hesabını sorar!

Hayatını kaybeden Çerkes kardeşlerimize rahmetler olsun…’’

Çerkes Sürgünü!

Çarlık Rusya’sının, stratejik açıdan önemli gördüğü Kafkaslardan Çerkes halkını sürgüne göndermesinin üzerinden 157 yıl geçti. 21 Mayıs 1864’ten itibaren Çerkes toplulukları başta Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerine sürgün edildi. Resmi olmayan rakamlara göre 1,5 milyona yakın Çerkes bir ay içinde sürgüne tabi tutulurken, yol şartları, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerden dolayı yaklaşık 500 bin Çerkes hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir