EnflasyonTümkiadCanlı YayınOnikişubatMuhammet EliaçıkDulkadiroğluGenç Cübbe Platformu
DOLAR
12,4902
EURO
14,1332
ALTIN
714,43
BIST
1.776
SON DAKİKA
KASAPOĞLU KAHRAMANMARAŞ’TA
DURSUN NAR VE YÖNETİMİ, VALİ ÇOŞKUN’U ZİYARET ETTİLER…
Bakan Süleyman Soylu, Sunum Yaparken Gülüşen CHP’li Vekillere Sert Tepki…
İYİ Parti, Denizli Mitingindeki Kalabalık Meydanlara Sığmayarak Gündeme Bomba Gibi Düştü…
Mustafa DAĞLI’YA Yeni Görev
KASKİ’DEN AÇIKLAMA GELDİ…Son yıllarda genel olarak ülkemizi etkileyen yağış yetersizliği, ilimize düşen yağış miktarını da etkilemiş olup içmesuyu kaynaklarımızda; baraj, göl ve yeraltı sularımızda ciddi azalmalar meydana gelmiştir. Genel Müdürlüğümüz bu riskleri dikkate alarak, hemşerilerimizin içmesuyu sıkıntısı yaşamaması için gerekli önlemleri almıştır ve almaya devam etmektedir. Bu kapsamda kaynak sularımızın azalması neticesinde ilimizde herhangi bir içme suyu sorunu yaşanmaması için Ayvalı Barajından şehrimize ilave içme suyu verilmeye başlanmıştır. Ayvalı barajından ilave su temininde bir bulanıklık sorunu yaşanmıştır. Bu sorunun giderilmesine yönelik ekiplerimiz sahada yoğun çalışmalar yürütmektedir. Bilindiği gibi şebekelerimize verilen sular KASKİ Genel Müdürlüğü kontrol ekiplerinin dışında Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da sürekli takip edilmektedir. Genel Müdürlüğümüz yada ilgili resmi kurumlar dışında yapılan ve kamuoyunu yanıltıcı nitelikte olan haberlere itibar edilmemelidir.
Kahramanmaraş’ta Musluklardan Pislik AKIYOR…
ULU ÖNDER ATATÜRK SAYGIYLA ANILDI!
ÖZNE OLACAĞIZ,NESNE OLMAYACAĞIZ!
Yedi kat göklerden bakıp şu hale. Bizi de bunlardan bilme başbuğum!
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Pazarcık’ta Yayla Mesailerini bitiren göçerler dönüş yolunda!

Pazarcık’ta Yayla Mesailerini bitiren göçerler dönüş yolunda!
01.10.2021 11:23
A+
A-

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde yaylada mesailerini tamamlayan Göçerler, dönüş yoluna geçti.


Yaklaşık 1 milyon 200 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu Kahramanmaraş’ta, konar-göçerler Ahir Dağı, Milcan, Engizek yaylalarında 6 ay sonra oluşturdukları kervanlarıyla evlerine dönüyor.
Göçerler tarafından üretilen süt ürünlerinin bölge ekonomisine katkı sağladığını kaydeden Keçi Birliği Başkanı Vakkas Kuzu, bu yıl bereketli bir dönem geçirdiklerini söyledi.


Develerin de eşlik ettiğin dönüş yolunda kervanları Pazarcık İlçe Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı, Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan ve beraberinde heyet karşıladı.
Eski gelenekleri sürdürmek adına Göçerlerin çok iyi bir örnek olduğunu kaydeden Pazarcık Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı, “Bugün burada Hürriyet mahallesindeyiz. Çok eskiden gelen geleneğimizin tekrar belediyemizin organizasyonuyla yeniden yaşıyoruz.

Hürriyet mahallemiz olarak bir yaklaşık 5 obadan oluşmaktayız. Aynı zamanda küçükbaş hayvancılığın en yoğun yapıldığı bir yer. Yayık ayranı olsun, yayık yağı olsun, halı dokuması olsun, eski zamanda çocuklarla ilgili oyuncak yapımı olsun tamamının bir sembolik olarak tekrardan canlandırılması için buraya gelmiş bulunuyoruz. Aynı zamanda yıllardan beri yapılan bu geleneği tekrardan yaşatmak, aynı şekilde bu halı olsun, oyuncak olsun, yayık, peyniri ve yağı olsun, tabi biraz da İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı olgunlaşma enstitümüz var. Onlarla bu daha eskide kalmış bizim kendi geleneklerimizi yaşatmak adına çalışıyorlar ve o yüzden buraya geldiler, arkadaşlarımıza yardımcı oldular. Eski geleneklerimizi yaşatmak adına arkadaşlarımızın da destekleriyle çabalamaya gayret ediyoruz” dedi.


Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan ise, “Yayla dönüşü diyoruz, yayla dönüşü ilk defa Pazarcık’ta geçmişimize sahip çıkmak amacıyla bugün yayla dönüşünü bugün gerçekleştiriyoruz. 50 binin üzerinde keçi ve koyunlarımız Kayseri’mizin, komşu vilayetimizin Tomarza, Sarız bölgelerine, Adana’nın dağlık ormanlık bölgesi olan Tufanbeyli, Saimbeyli, yine iç Anadolu bölgemizin en önemli yerlerinden olan Sivas’ın Gürün, Darende bölgesine göçerlerimiz haziran ayından itibaren gidiyorlar, ekim ayından itibaren de kendi yurtlarına dönüyorlar. Ben bugün çok heyecanlıyım. Çok sevinçliyim. Hayvanlarımızı bugün güzel bir şekilde karşılıyoruz. Develerimiz burada. Köyümüzde bayram var. Heyecan var, sevgi var, muhabbet var, aşk var” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.