tivi46

HABER

KAHRAMANMARAŞ’TA FAKİRE ŞAHİN, ZENGİNE SERÇE HIZIYLA ADALET!

3 min read
Kahramanmaraş’ta hayvancılık yapan Sümbül Ailesi’nin ev ve ahırları hazine arazisine yaptıkları gerekçesiyle yerle bir edildi. Aynı kentte bir holdingin yönetim kurulu başkanı olan Hanifi Öksüz’ün eşine ait tripleks villa için ise yıkım kararı verilmesinin üstünden 11 ay geçmesine rağmen yıkılmadı.

Kahramanmaraş’ta hayvancılık yapan Sümbül Ailesi’nin ev ve ahırları hazine arazisine yaptıkları gerekçesiyle yerle bir edildi. Aynı kentte bir holdingin yönetim kurulu başkanı olan Hanifi Öksüz’ün eşine ait tripleks villa için ise yıkım kararı verilmesinin üstünden 11 ay geçmesine rağmen yıkılmadı.

Türkoğlu ilçesine bağlı Hopurlu Köyü’nde yaşayan 9 kişilik Sümbül Ailesi’nin ev ve ahırı 2015 yılında sel nedeniyle yıkıldı. Bunun üzerine Türkoğlu’nun AKP’li Belediye Başkanı Osman Okumuş güç durumda kalan aileye çimento ve briket yardımı yaptı. O da kendisine tepede, sel tehlikesi bulunmayan, tarıma uygun olmayan kayalık bir alanda derme çatma bir ahır ile iki odalık bir ev yaptı. Ancak, kayıtlarda ormanlık alan olarak görülen yere yapı yaptığı için hapis cezasına çarptırıldı ve bir süre tutuklu kaldı.

EŞİM HASTA BİZ NEREDE YAŞAYACAĞIZ?

Biranda 8 kişilik ailesiyle ortada kalan baba Mehmet Sümbül, karara tepki göstererek şunları söyledi: Sel nedeniyle 30 hayvanım telef oldu. Evdeki bütün eşyalarım kullanılamaz hale geldi. Türkoğlu Belediyesi sağ olsun bana briket ve çimento yardımında bulundu ve evimin üst tarafında kayaları temizleyerek kendime yaklaşık 2 dönümlük bir yer açtım. Burada, ev ve derme çatma bir ahır yaptım. Hayvan besleyip geçimimizi 6 yıldan bu yana sağladık. 5 çocuğum okula gidiyor. Hem onları okula göndermeye, hem de hayvancılık yaparak ailemin geçimini sağlamaya çalışıyorum.  İmar barışından yararlanmak için eski evim için başvurdum ve parasını da yatırdım. Bana, yapı kayıt belgesi de verdiler. Ama, arazimin yanındaki bölge muhtarın kardeşine ait. Kendi imkanımla, taşlardan temizleyerek açtığım alanda kaçak ev yaptığım gerekçesiyle beni şikayet etti.

Çiftçi Mehmet Sümbül’ün ev ve ahırının apar topar yıkılmasına karşın, KİPAŞ Holding Yönetim Kurulu başkanının eşinin tripleks villasına 11 aydır dokunulmamasını eleştiren, CHP İlçe Başkanı Ünal Ateş, “Maalesef, adalet söz konusu fakir olunca, fakirin aleyhine olunca şahin hızıyla, fakir söz konusu olursa serçe duyarsızlığıyla işliyor” iddiasında bulundu. Söz konusu villa sahibinin imar barışından yararlanabilmek için uygunsuz belge aldığının şikayet üzerine ortaya çıktığını vurgulayan Ateş, “Şehircilik İl Müdürlüğü ‘Pardon sehven verilmiş’ deyip işin içinden çıkıyor. Peki şikayet edilmeseydi ne olacaktı? O villa tapulu mülk olacaktı. Bu usulsüzlüğü yapanlara işlemeyen adalet, çiftçi Mehmet Bey’in ev ve ahırının yıkılması için işledi. Bu yürekleri sızlatan bir karardır. Bu insanlar ne yapacaklar? 9 kişi nerede yaşamlarını sürdürecek?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir