tivi46

HABER

KAHRAMANMARAŞ’TA ÇÖÇELİ’YE KURULMAK İSTENEN BİYOKÜTLE SANTRAL PROTESTOSU

2 min read
Kahramanmaraş’ın Çöçelli Mahallesi yakınlarına 2 çimento fabrikasının ardından bu kez de Biyokütle Enerji Santrali kurulma çalışmasına başlanması köylüler tarafından protesto edildi.

Kahramanmaraş’ın Çöçelli Mahallesi yakınlarına 2 çimento fabrikasının ardından bu kez de Biyokütle Enerji Santrali kurulma çalışmasına başlanması köylüler tarafından protesto edildi.

Biyokütle Enerji Santrali’nin kurulmasını engellemeye yönelik protesto için sabahın erken saatlerinde köy önünde toplanan çok sayıda kişi, zemin çalışması başlatılan kanala girmek istedi. Ancak, Jandarma buna izin vermedi.

Gruba kısa süreli olarak TOMA (Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı) tarafından su sıkıldı. Köylülerin, “Bizim sizinle, askerimizle bir sorunumuz yok. Sizler bizim evlatlarımızsınız. Biz savaşmaya gelmedik. Siz de bize saygı gösterin” diye tepki gösterdi. Bunun üzerine su sıkma eylemi durduruldu.

”Geçmiş dönemde 1 dönümden 1 ton buğday aldığımız tarlalarımızdan, şimdi 500 kilo buğday alamıyoruz. Havamız kirleniyor, suyumuz kirleniyor. Bizi buradan göç ettirip buralara sahip olmak mı istiyorlar? O kadar boş uygun, yerleşim birimlerine uzak bu iş için elverişli alanlar varken niçin bu bölge özellikle seçiliyor? Üçüncü fabrikanın yapılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Bu uğurda ne gerekiyorsa yapacağız. Gerekiyorsa canımızı ortaya koyacağız bu fabrikayı yaptırmayacağız.”

Protesto eylemine CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül ve CHP Pazarcık İlçe Başkanı Veysel Şervan ile birlikte katılan Oniki Şubat İlçesi CHP İlçe Başkanı Ünal Ateş yaptığı ise konuşmada şöyle dedi: “Buraya bu fabrikayı yapanlar şunu hala anlamadılar. Pandemi bize gösterdi ki yeryüzünde en önemli şey temiz gıda ve temiz su. Bugün Kahramanmaraş’ta Aksu Nehri’ni kapkara, simsiyah hale getirenler, Elbistan’da insanların kanser olmasına sebep veren Termik Santrali filtresiz çalıştıranlar, burada insanların hayatına direkt etki edecek Biyokütle Enerji Santrali yapmaya çalışıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir