EnflasyonTümkiadCanlı YayınOnikişubatMuhammet EliaçıkDulkadiroğluGenç Cübbe Platformu
DOLAR
18,1197
EURO
18,2210
ALTIN
1.020,52
BIST
3.036,03

HAZIRLIK İÇİN SERT TEDBİRLER ALMAK LAZIM YOKSA SONUÇ YIKICI OLACAK!

HAZIRLIK İÇİN SERT TEDBİRLER ALMAK LAZIM YOKSA SONUÇ YIKICI OLACAK!
26.07.2022 17:38
A+
A-

Kandilli Rasathanesi verilerine göre 26/07/2022 tarihinde 09:11:00’da Merkez üssü Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Tevekkeli mahallesi olan 4,6 büyüklüğünde ve 3,4 km derinlikte bir deprem meydana gelmiştir.

Kahramanmaraş JMO İl Temsilciliği olarak şehrimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Aldığımız bilgilere göre herhangi Can kaybının ve yaralanmanın yaşanmaması sevindirici bir haberdir.

Doğu Anadolu Fay Hattı’nın üzerinde yer alan Kahramanmaraş’ta, bugün yaşadığımız 4.6 büyüklüğündeki deprem, olabilecek daha büyük bir depremin ortaya çıkaracağı vahim durumun habercisi olarak algılanmalı ilgili kurum-kuruluş ve insanları daha sert tedbirlere yöneltmesi gerekmektedir.

Doğu Anadolu Fay Hattı Türkoğlu-Gölbaşı segmentinin deprem tekrarlama aralığı 400 yıl olmasına rağmen yaklaşık 510 yıldır deprem üretmemekte ve 110-110 yılı aşkın zamanda daha fazla birikmiş bir enerjiden bahsedilmektedir. Türkoğlu-Gölbaşı segmentinde meydana gelen tarihsel depremler incelendiğinde deprem büyüklüğünün 7’nin üzerinde olması beklenmektedir. Bu 100 yıllık gecikme hemen şu anda deprem olacağı anlamına gelmemekle birlikte belki bir 100 yıl daha olmayabilir. Fakat 10 saniye sonra da olabileceğini göz önünde bulundurmamız gerektiğini unutmamalıyız.

İnsanoğlunun depremi önleme ya da önceden tahmin edebilme gibi bir teknolojiye sahip olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu noktada da geçmişten aldığımız dersler neticesinde deprem öncesi, anı ve sonrası için gerekli tedbirleri alarak hazırlıklı olmak zorundayız.

Vatandaşlarımızın öncelikle kendi tedbir ve emniyetlerini sağlaması adına yaşadığı ve bulunduğu yerlerde hasar tespitlerini, kontrollerini yaparak yetkililere bildirmelerini ya da panik yapmadan gündelik yaşamlarına devam etmelerini tavsiye etmekteyiz.

Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde yaşanan ve meydana gelen hasarlar ile ilgili gelen haberler üzücü ve bir o kadar ders çıkarılması gereken bir durumdur. Bilinen ve tespit edilmiş bir fay hattının yakınına yapılan bu hastane göz göre göre riskleri hiçe saymaktır. Duyumlarımıza göre hastanede hasar ve çatlaklar olduğu söylenmektedir. Bu haberlerin doğru olmadığını diliyoruz, fakat hastane ve bu bölgede bulunan yapıların özellikle kontrolden geçmesi, taramalarının yapılması çok önemlidir.

Kahramanmaraş Fay Zonu olarak adlandırılan şehir merkezinden geçen birçok diri fay bulunmaktadır. Onikişubat Belediyesi ve KSÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü ortak çalışması ile diri fayların konumunun tespiti ile ilgili paleosismolojik çalışmalar kapsamında hendekler açılmıştır. Açılan hendekler neticesinde Onikişubat ilçesinde diri fayların konumları net olarak belirlenmiştir. Yapılan çalışmada MTA diri fay haritasında belirtilen fayların konumlarının farklı olduğu ortaya konmuştur. Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerince paleosismolojik çalışmalar üzerinde önemle durulması gerektiği konuların başında gelmelidir.

Tüm dünya da bilimsel çalışmalarda kabul görmüş paleosismolojik çalışmalar da açılan hendeklerin sadece bir “ÇUKUR”dan ibaret olmadığını düşünen, bilimsel bakış açısına sahip yöneticiler ile çalışmayı umut ediyoruz. Jeoloji Mühendisleri Odası Kahramanmaraş İl Temsilciliği olarak her türlü desteğe, bilimsel çalışmaya katkı sağlamaya hazırız. Şehrimize tekrar geçmiş olsun diyoruz.

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.