EnflasyonTümkiadCanlı YayınOnikişubatMuhammet EliaçıkDulkadiroğluTivi46Halkın Kanalı
DOLAR
18,5393
EURO
17,7860
ALTIN
974,01
BIST
3.237,07

DÜNYANIN EN UZUN UYUYAN ÜLKESİ NERESİ…

DÜNYANIN EN UZUN UYUYAN ÜLKESİ NERESİ…

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) araştırması en çok uyuyan ülkelerin haritasını çiziyor. Dünyanın en çok uyuyan ülkeleri arasında Yeni Zelanda, Finlandiya ve Hollanda bulunurken, Türkiye genelindeki insanların neredeyse yüzde 50’si günde 8 saat uyuduğu görüldü.

Online Bülten ve PR Servisi B2Press’in incelediği verilere göre, 7 saatin üzerinde uyku süresiyle dünyanın ilk beşinde Yeni Zelanda, Finlandiya, Hollanda, Avustralya ve Birleşik Krallık bulunuyor.

Onları Belçikaİrlanda ve Fransa takip ediyor. Ülkemizde ise durum benzer bir seyir izliyor. Türkiye Uyku Araştırması’na göre ülkemizin neredeyse yarısı günde 8 saat uykuyu tercih ederken, bu süre hafta sonları 9-10 saati buluyor.

Ankete katılanların her 2 kişiden 1’i ise sabahları enerjik uyanmadığını belirtiyor.

PANDEMİDE HER 4 KİŞİDEN 1’İ UYKU SORUNU YAŞIYOR

Yaşam tarzı, çevresel koşullar ve psikolojik süreçler gibi durumların uyku düzenini birebir etkilediğine dikkat çeken Online PR Servisi B2Press, COVID-19 salgınının dünya genelindeki birçok insanın uyku problemi yaşamasına neden olduğunun altını çizerek, pandemi sürecinde her 4 kişiden 1’inin uyku sorunu yaşadığını bildiriyor.

Bu problemi ‘koronasomnia’ olarak adlandıran uzmanlar ise salgın sürecinde uyku bozukluklarının arttığını vurguluyor.

B2Press kadınların uykusuzluk riskinin erkeklere göre yüzde 40 daha fazla olduğunu öne çıkarırken, uyku yoksunluğu çeken ülkelerin ilk sıralarında ise Güney Kore ve Suudi Arabistan geliyor.

DÜNYA GENELİNDEKİ İNSANLAR RÜYALARINDA EN ÇOK ‘KÖPEK’ GÖRÜYOR

Toplam uykunun yüzde 20’sini oluşturan REM uykusunu tamamlayabilen insanlar, her gece uykusunun yaklaşık 2 saatini rüya görerek geçirebiliyor.

B2Press’in incelediği araştırmalar ise dünya genelinde insanların en çok hangi rüyaları gördüğüne dair ilgi çekici detayları ortaya koyuyor.

Toplam 185 ülkede gerçekleştirilen incelemelerde dünya çapındaki 19 ülkede görülen ve araştırılan rüyalarda “köpekler” öne çıkarken, onu hamilelik, yılanlar ve seyahatle ilgili rüyalar izliyor.

Türkiye’de ise rüyaların konusu ağırlıklı olarak doğa olurken, kişiler birçoğu da rüyasında bahçe işleriyle uğraştığını görüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.