EnflasyonTümkiadCanlı YayınOnikişubatMuhammet EliaçıkDulkadiroğluTivi46Halkın Kanalı
DOLAR
18,5312
EURO
17,7454
ALTIN
969,93
BIST
3.271,99

Cinsel İstismar Suçlamasından 14 yıl sonra DNA Testiyle Kurtuldu…

Cinsel İstismar Suçlamasından 14 yıl sonra DNA Testiyle Kurtuldu…

Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde yaşayan 38 yaşındaki Mustafa Berker, amcasının kızına cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yapılan yargılamada aldığı 12 yıl 6 ay hapis cezasından, DNA testi sayesinde beraat etti.

Olay, 2008 yılında Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre; 14 yaşınki D.B.C., annesiyle birlikte gittiği sağlık ocağında 4 aylık hamile olduğunu öğrendi. Yaşı dolayısıyla başlatılan soruşturma kapsamında, D.B.C.’nin kendisini hamile bırakan kişinin amcasının oğlu Mustafa Berker olduğunu söylemesi üzerine, Berker polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.
Savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderilen Berker, 21 gün sonra tahliye edildi ve Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesinde “küçük yaşta çocuğun cinsel istismarı” suçundan yargılaması başladı. Yargılama sürecinde D.B.C.’nin bebeği doğum sonrasında vefat etti.

Mahkeme tarafından 2013 yılında hakkında 12 yıl 6 ay hapis cezası verilen Mustafa Berker, bir süre kaçak hayatı yaşadı. Ancak 2014 yılında Nurhak ilçesinde Jandarma ekipleri tarafından yakalanarak cezaevine girdi. Berker’in cezaevine girmesinin ardından avukatlık vekalertini Serpil Yabanoğlu aldı. Yabanoğlu, ölen bebeğe DNA testi yapılmadığı gerekçesiyle Kahramanmaraş 2. Asliye Hukuk Mahkemesine başvurarak delil tespiti için bebeğin mezarının açılmasını ve test yaptırılmasını istedi.
Mahkeme kararıyla bebeğin mezarı açıldı ve Mustafa Berker’den alınan kan örneğiyle bebeğin DNA’sı İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda incelendi. 27 Mayıs 2015 tarihli raporda yüzde 99.9 oranla bebeğin babasının Mustafa Berker olmadığı ortaya çıktı. Yargılamanın yeniden yapılması için yapılan itirazları mahkeme heyeti reddetti. Fakat Yargıtay 14. Ceza Dairesi, 25 Mayıs 2017’de Mustafa Berker’in yeniden yargılanmasının kararını verdi.

Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 6 Aralık 2017’de görülen ilk duruşmada Mustafa Berker suçlamaları reddetse de, amcakızı D.B.C., Berker’in kendisini istismar ettiğini, o tarihlerde başkasıyla ilişkiye girmediğini ve hayatında ilk defa Berker ile ilişki yaşadığını iddia etti.
Yapılan duruşmada; mahkeme heyeti, bebeğin babasının 3 yıl 4 aydır cezaevinde olan Berker olmadığının belirlenmesinin ardından tahliye edilmesine fakat cinsel istismar suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezası almasına karar verdi.Kararın temyiz edilmesi ve Yargıtay’ın yeniden yargılama kararı vermesi üzerine Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesince üçüncü kez yargılama yapıldı.
Adli tıp raporlarını dikkate alan mahkeme Mustafa Berker’in beraatine hükmetti ve karar Yargıtay tarafından onandı.

2008 yılında üzerine atılı suçtan 14 yıl sonra beraat eden ve özgürlüğüne kavuşan Mustafa Berker, kendisine atılan iftiradan dolayı akrabalarından şikayetçi olacağını ifade etti.
Söz konusu olay medyana geldiği ilk sıralarda çok utandığını ve ailesinin dahi yüzüne bakamadığını dile getiren Berker, amcasının olayı örtbas ettirmek için kendisini  D.B.C. ile evlendirmek istediğini kaydetti. Amcasının teklifini kabul ettiğini ve kendisini hem evlendirip hem de hakkında şikayetçi olduklarını aktaran Berker, kızın yaşını 2 yaş büyütmek için ailenin mahkemeye başvurduğunu bildirdi.
Çok zorlu bir süreç yaşadığını bu olaydan dolayı iş dahi bulamadığını söyleyen Berker, bir iş bularak çalışmak istediğini belirtti.
Berker, suçsuzluğu ispat edildiği için çok sevindiğini kaydetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.