tivi46

HABER

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZTUNÇ’DAN BAKAN SOYLU’YA SORU ÖNERGESİ

2 min read

Organize suç örgütü liderliğnden hüküm giymiş olan Sedat Peker’in açıklamaları ve son dönemde tonlarca uyuşturucu yüküyle Türkiye varış noktalı gemilern yakalanması, ülke ve dünya kamuoyunda tartışılmaya devam ederken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, cevap bekleyen soruları TBMM gündemine taşıdı.

Kolombiya’daki Buenaventura Limanı’nda 9 Haziran 2020’de 5 ton, Ekvador’daki Panama Limanı’nda ise 5 Mayıs 2021’de 616 paket kokain yakalandığını belirten Öztunç,Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergesinde; gemilerin varış noktasının, Türkiye olduğuna dikkat çekerek “Kolombiya’da yakalanan 5 ton kokainin Türkiye’deki alıcısı kimdir? Panama’da yakalanan ve son durağı Mersin limanı olan 616 paket kokainin alıcısı kimdir?” sorularını yöneltti.

Öztunç, bu iki olay ile ilgili Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“- Yakalanan kokain ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

– (Kolombiya’da yakalanan 5 ton kokain) Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bu konuda bir açıklama neden yapılmamıştır?

– (Panama’da yakalanan 616 paket kokain) Bu kokain konteynırının sevkiyatını yapan firmanın adı nedir? Firma sahipleri kimlerdir? Bu konuda herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

– Varış noktası Türkiye olan bu kokain sevkiyatları ile ilgili bir soruşturma açılmış ise bu soruşturmanın sonuçlarını kamuoyuna açıklamayı düşünüyor musunuz?

– Yakalanan kokain sevkiyatları ile ilgili, basında adı geçen siyasetçi ve kamu görevlileri hakkında bir soruşturma açılmış mıdır?

– Bu konuda herhangi bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

– Son beş yılda ele geçirilen uyuşturucu miktarı ne kadardır? 

– Bu uyuşturucuların ne kadarı deniz yoluyla ülkemize sokulmuştur?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir