EnflasyonTümkiadCanlı YayınOnikişubatMuhammet EliaçıkDulkadiroğluTivi46Halkın Kanalı
DOLAR
18,6383
EURO
19,4811
ALTIN
1.066,79
BIST
4.977,64

5.Gün ‘RAPORU’

5.Gün ‘RAPORU’
ae7085f1-3251-4141-848a-cfe2f056bfbf.jpg
28.02.2022 13:01
A+
A-

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısında 5. gün

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının 5. gününde Ukrayna ordusu Kiev yakınlarında Rus askerlerine karşı koymaya devam ediyor. Kiev merkezine 25 kilometre mesafedeki İrpin şehrine girmeye çalışan Rus birliklerinin püskürtüldüğü açıklandı. Ukrayna Devlet Özel Haberleşme Servisi’nden gelen son bilgilere göre, Kiev ve Harkov’da yeniden patlama sesleri duyuldu. Rusya Savunma Bakanlığı, Berdyansk ve Enerhodar’ın ele geçirildiğini açıkladı.Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısında 5. gün

Rusya‘nın Ukrayna‘ya düzenlediği saldırının 5. gününe girildi. Bölgede çatışmalar devam ederken Ukrayna ordusu ülkenin birçok yerinde Rus askerlerine karşı koymaya devam ediyor. 

BÖLGEDEKİ SON GELİŞMELER:

12.31: Zelenskiy: “Savaş tecrübesi olan Ukraynalı mahkumlar serbest bırakılacak ve savaşın en sıcak noktalarında suçlarını telafi edebilecekler”

12.28: Birleşmiş Milletler, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından 422 bin mültecinin komşu ülkelere geçtiğini, 102 sivilin öldüğünü bildirdi.

12.26:  Ukrayna heyeti müzakere yerinde

12.25: Zelenskiy Ukrayna’ya saldıran Rus askerlere seslendi:”Silahlarınızı bırakın ve gidin. Komutanlarınıza, propagandacılarınıza inanmayın. Sadece hayatınızı kurtarın”

11.24: Letonya Parlamentosu’ndan vatandaşlarına Ukrayna’da savaşma izni verildi.

11.14: Rus güçleri Berdyansk şehrinin kontrolünü ele geçirdi.

10.36: Interfax haber ajansı, Rus müzakerecinin Rusya’nın en kısa sürede Ukrayna ile anlaşmaya istekli olduğunu aktardı.

Müzakerecinin “Her türlü anlaşma iki tarafın da çıkarına olacaktır” dediği vurgulandı.

10.23: Harkov’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

10.15: Rusya Savunma Bakanlığı, Berdyansk ve Enerhodar’ın ele geçirildiğini açıkladı.

10.02: Yunanistan, hava sahasını Rus havayolu şirketlerine kapattığını duyurdu. 

KİEV SAVUNMASI SÜRÜYOR

Ukrayna ordusu, Kiev yakınlarında bir şehri ele geçirmeye çalışan Rus askeri birliklerinin girişimlerini engellediğini duyurdu.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Rus askeri birliklerinin hava ve kara taarruzunu sürdürdüğü bildirildi.

Taarruz esnasında Rus birliklerinin askeri ve sivil havaalanlarına, komuta merkezlerine, hava savunma sistemi tesislerine, önemli kritik altyapı tesislerine, yerleşim yerlerine hasar vermeye devam ettiği kaydedilen açıklamada, Kiev tarafında bulunan Polissya’da Rus askerlerinin İrpin Nehri üzerinden duba geçişi yapmaya çalıştığı belirtildi.

Ukrayna Devlet Özel Haberleşme Servisi’nden gelen son bilgilere göre, Kiev ve Harkov’da yeniden patlama sesleri duyuldu.

“KİEV’DE SIKI VE KATMANLI SAVUNMA SİSTEMİ KONUŞLANDIRILDI”

Açıklamada, Rusların İrpin şehrini alma girişiminin başarısız kaldığına dikkat çekilerek “Ukrayna savunma kuvvetleri düşmanın yeni teçhizatlarını imha etti. Bütün yönlerde, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin tank ve mekanize birimleri, topçu desteğiyle belirli hatların savunmasını elinde tutuyor. Ukrayna Hava Kuvvetleri düşman hava saldırılarını püskürtüyor. Savunma birlikleri grupları Kiev’de sıkı ve çok katmanlı savunma sistemi konuşlandırdı” denildi.

Ayrıca açıklamada, 3-15 kişilik Ukrayna üniforması giymiş Rus sabotaj gruplarıyla da sistematik mücadele yürütüldüğü aktarıldı.

Gostomel askeri üssü yakınında bulunan İrpin şehri, başkent Kiev’in merkezine yaklaşık 25 kilometre mesafede bulunuyor.

BİRÇOK ÜLKE HAVA SAHASINI KAPATT

Almanya, Avusturya İngiltere, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Çekya, Ukrayna, İtalya, Slovenya, Finlandiya, Danimarka, İzlanda, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Fransa Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle ülkelerinin hava sahasını Rus uçaklarına kapatma kararı aldığını açıkladı. 

RUS GÜÇLERİ BERDYANSK’TA

Rus güçleri, liman şehri Berdyansk’taki tüm kamu binalarının kontrolünü ele geçirdi.

Berdyansk Vali Vekili Aleksandr Svidlo, sosyal medya hesabından paylaştığı video mesajda, saatler önce şehre Rus güçlerine ait ağır askeri araçlar ve silahlı askerlerin girmeye başladığına şahit olduklarını aktardı.

Svidlo, Rus güçlerinin şehirdeki tüm kamu binalarının kontrolünü ele geçirdiğini belirtti.

Şehrin ateş hattında olduğunu ve bu gecenin çetin bir gece olacağını ifade eden Svidlo, vatandaşları sığınaklardan çıkmamaya çağırdı.

DONETSK’TE MYKOLAIVKA KÖYÜ AYRILIKÇILARA VE RUSLARA GEÇTİ

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ederken, Donetsk Oblastına bağlı Mykolaivka köyünde kontrolün Ukrayna ordusundan ayrılıkçılardan oluşan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Rus birliklerine geçtiği belirtildi.

Ukrayna ordusuna ait olduğu belirtilen mevzi ve askeri araçların Rus ve ayrılıkçılar tarafından etkisiz hale getirildiği bildirildi.

UKRAYNA: 4300 RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ, 2OO’E YAKIN ASKER ESİR

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Sergey Kislista, Rus askerlerinin durumlarından haberdar olmak isteyen yakınları için özel telefon hattı kurduklarını bildirdi.

Ukrayna Daimi Temsilcisi, Rusya’nın ülkesinde sivil yerleşim yerlerini hedef almaya devam ettiğini belirterek “Rusya Devlet Başkanı’nın en son nükleer şantaja başvurması da son derece endişe vericidir ve dünya, bu tehdidi çok ciddiye almalıdır” dedi.

Kislista, Ukrayna ordusunun Ruslara karşı büyük mücadele verdiğini belirterek dün itibarıyla 4 bin 300’e yakın Rus askerinin öldürüldüğünü, 200’e yakın askerin esir alındığını kaydetti.

“Hiçbir aile bunu yaşamamalı” diyen Kislista, Ukrayna’ya saldıran Rus ordusundaki yakınlarının durumunu öğrenmek isteyen aileler için de özel telefon hattı oluşturulduğunu açıkladı.

Kislista, söz konusu telefon hattının numarasını üyelere dağıtarak “Çocukların durumunu sormak, Ukrayna’dan geri almak ve (cenazeleri) onurlu bir şekilde defnetmek isteyen Rus ailelerinin arayabileceği telefon numaraları bunlar.” dedi.

Konsey toplantısı sonrasında söz konusu telefon numaralarını, dışarıda bekleyen basın mensuplarına da dağıtan Ukrayna Daimi Temsilcisi ayrıca, ülkesi Ukrayna’nın, Rusya Federasyonu’na karşı Uluslararası Adalet Divanına başvurduklarını bildirdi.

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.